top of page
  • Jakub Timčo

Rekuperace odpadního vzduchu sušáren KL1 a KL2 v SILON s.r.o. Planá nad Lužnicí

V Návaznosti na dříve realizované řešení využití tepla z odpadního vzduchu na tehdy nové lince KL3 bylo investorem v závěru roku 2020 rozhodnuto o aplikaci podobného řešení také na dvojici starších linek zpracovávajících vlákno.


Projektem je řešeno využití odpadního tepla ze sušárny KL 1 a KL 2 a opětovné doplnění vzduchového deficitu do linek pomocí instalace technologie nasávání čerstvého vzduchu z okolí a jeho předehřevu pomocí výměníku vzduch/vzduch.


Řešení je zajímavé tím, že bere v potaz znečištění odpadního vzduchu směsí mýdla a zbytkových látek ze sušárny vlákna návazné po mycí lince. U těchto látek se předpokládá možný vznik nánosů na povrchu teplosměnných ploch a tím snižování účinnosti, a proto byl výměník vybaven systémem oplachu pomocí trysek, a dále systémem hospodářství odpadní vody.


Vizualizace projektu před realizacíVýměník je umístěný na ocelové konstrukci (pochozí plošině), aby neomezoval manipulační prostor podél linky. Vzhledem k instalaci na pochozí plošině je také velice dobrá přístupnost k pravidelnému servisu.

Potrubně je připojen ke stávajícímu odpadnímu potrubí, které je zachováno a vybaveno klapkami, které znečištěný vzduch ze sušárny přesměrují do odtahové strany výměníku.


Zde odtahovaný znečištěný vzduch předává teplo čistému přiváděnému vzduchu, který je poté dopravován dovnitř sušárny, kde proto není potřeba vzduch dohřívat na tak vysokou teplotu jako před instalací výměníku.


Realizace probíhala pod taktovkou generálního dodavatele ENERGOFLEX s.r.o. v posledním kvartálu roku 2021, a v prosinci téhož roku proběhlo zahájení zkušebního provozu, během kterého byla technologie odladěna a bylo zjištěno, že se podařilo vyhovět všem navrhovaným parametrům nad rámec očekávání.


Stejně tak kvalita produktu nebyla touto metodou negativně ovlivněna a investice se tak dočká předpokládané návratnosti cca 1,5 roku.


Realizace projektu33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page